Metody terapii

Masaż - fenomen dotyku

Masażem nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy, a także w postaci zmian odruchowych na narządy wewnętrzne, nerwy, układ krążenia. Masaż przyspiesza przemianę materii, zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, powoduje wzrost przepływu krwi, poprawia sprawność organizmu.

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu. W okresie medycyny sakralnej kapłani zalecali jego stosowanie, tak jak i wód mineralnych, w czasie spełniania obrzędów, które były częścią kultu religijnego i jednocześnie miały znaczenie lecznicze. Dopiero Hindusi w swej księdze mądrości Weda pochodzącej z 1800 roku p.n.e. podają dokładne wskazówki wykonywania masażu. Masaż znany był również w starożytnym Egipcie, co potwierdzają rysunki spotykane na papirusach pochodzących z około 5000 lat p.n.e. Właściwy rozwój masażu datuje się od czasów starożytnej Grecji. Rozwój ten był skutkiem powszechnego zainteresowania Greków uprawianiem sportu oraz dbaniem o sprawność fizyczną. Wraz z kulturą grecką masaż dotarł do Rzymu. Był on wykonywany głównie w słynnych termach rzymskich. Juliusz Cezar w swych pamiętnikach opisuje leczenie metodą szczypania i ugniatania w przypadku występowania rwy kulszowej. W XVI w. Francuzki lekarz Ambroży Pare(1517-1590) zaobserwował, że głaskanie obolałych miejsc przynosi choremu nie tylko ulgę w cierpieniu, ale wywołuje również pewne zmiany w skórze.

Rodzaje Masażu

Leczniczy - masaż leczniczy jest najstarszą metodą leczenia fizykalnego polegającą na terapeutycznym oddziaływaniu na chore tkanki. Jest bardzo wiele odmian masażu, lecz wszystkie są oparte na podobnych technikach ręcznych: głaskaniu, ugniataniu, rozcieraniu, rozciąganiu czy uciskaniu. Przewagę masażu nad innymi metodami leczniczymi stanowi fakt, ze masaż swym działaniem zwalcza objawy jak i przyczyny zaburzenia.

Relaksacyjny - głęboko relaksujące ruchy przynoszą ciału ukojenie i wprawiają je w krótkim czasie w stan dobrego samopoczucia. Masaż przeciwdziała napięciu, rozluĽnia i uwalnia od stresu. Masaż relaksacyjny zmniejsza napięcie nerwowe wywołane codziennym stresem, obniża napięcie mięśni spowodowane m. in. statecznym trybem życia. Może być równiez stosowany jako zabieg profilaktyczny, pomagający w utrzymaniu równowagi psychofizycznej.

Sportowy - to podstawowy element systemu odnowy biologicznej. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w profesjonalnym programie treningowym. Pozwala lepiej przygotować ciało sportowca do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Jest nieocenionym środkiem terapeutycznym w procesie leczenia urazów i kontuzji powstałych podczas uprawiania sportu. Masaż sportowy nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób uprawiających sport wyczynowo. Mogą a nawet powinny korzystać z niego osoby, które uprawiają sport na poziomie amatorskim.

Wyszczuplająco-ujędrniający - masaż wspomagający odchudzanie - stosując silne techniki przekrwienne uzyskuje się intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Podwyższenie temperatury ciała i zwiększenie przepływu krwi w tkankach przyspiesza procesy przemiany materii. Seria masaży z zastosowaniem kosmetyków i przyrządów masujących oraz dobranych odpowiednio olejków aromatycznych przynosi oczekiwane rezultaty.

Antycelulitowy - rozbija grudki tłuszczu, pobudza bieg limfy, ujędrnia i napina skórę. Daje efekt wygładzenia pomarańczowej skórki. Zabiegi wspomaga zastosowanie lampy Bioptron oraz aromatoterapia. Masaże są wykonywane ręcznie oraz masażerami.

Masaż stóp ( refleksologia ) - w założeniu jest to metoda leczenia polegająca na odpowiednim masowaniu stóp co ma dawać efekt poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. Masaż stóp rozluĽnia napięcie mięśniowe i poprawia ukrwienie naczyń oraz pobudza ok. 72 000 nerwów na podeszwie stopy wpływając korzystanie na cały organizm. Poprzez wykonane uciski na receptory, które znajdują się na stopach możemy wpłynąć na wewnętrzne narządy ciała np. ( nerki, przewody moczowe, pęcherz ... )