Metody terapii
Masaż - fenomen dotyku
Masażem nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy, a także w postaci zmian odruchowych na narządy wewnętrzne, nerwy, układ krążenia. Masaż przyspiesza przemianę materii zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, powoduje wzrost przepływu krwi, poprawia sprawność organizmu.
Terapia manualna
Zajmuję się ręcznym badaniem i leczeniem czynnościowych zaburzeń narządu ruchu. Jej działanie ukierunkowane jest na stawy(np. zablokowania), mięśnie(miogelozy), więzadła(niewydolność). Terapią może być objęty jeden wybrany staw, mięsień, więzadło lub kilka stawów działających razem wraz z całymi grupami mięśniowymi.
PNF (torowanie nerwowo-mięśniowe)
Jest to koncepcja, która posiada własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Metodę tą wykorzystuje się m.in. u pacjentów neurologicznych ( SM, udary, wylewy ) oraz u pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje.
Mobilizacje uciskowe
Jednym z objawów podrażnienia jest tworzenie się punktów maksymalnie bolesnych w tkance łącznej oraz mięśniach. W terapii wykorzystujemy uciski odpowiednich punktów spustowych( punktów maksymalnie bolesnych) w celu uwolnienia tkanek z napięcia.
PIR ( Poizometryczna Relaksacja Mięśni)
Jest jedną z technik medycyny manualnej polegająca na rozciąganiu mięśni, która opiera się na fizjologicznych mechanizmach jakie zachodzą w mięśniu podczas pracy. Stosując ją poprawiamy elastyczność i długość mięśniową oraz wpływamy na złagodzenie bólu. Wykorzystując tą technikę obniżamy nadmierne napięcie mięśniowe i rozluĽniamy daną strefę mięśniową.
Thera-Band
Ćwiczenia przy wykorzystaniu sprzętu Thera-Band. W wielu dziedzinach medycyny sprzęt Thera-Band wykorzystywany jest z powodzeniem już od wielu lat. Znajduje on zastosowanie w rehabilitacji ortopedycznej (gdzie wykorzystywany jest do odbudowy funkcji mięśni i stawów), neurologicznej, medycynie sportowej, geriatrii, pediatrii oraz domowej opiece medycznej. Na sprzęt składają się taśmy treningowe o różnym oporze, piłki rehabilitacyjne, "berety" do ćwiczeń oraz wiele innych akcesorii.
Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny jest jedną z metod leczenia fizykalnego. Zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne.
Kinesiotaping
Obejmuje techniki naklejania na skórę pacjenta specjalnych plastrów w sytuacji wystąpienia uszkodzenia struktur mięśniowych oraz więzadłowych. Plastry znajdują zastosowanie w przypadku przeciążeń aparatu ruchu jak również w działaniu profilaktycznym.
Neuromobilizacje
Układ nerwowy jest jednym nieprzerwanym organem, który zaczyna się w mózgu i poprzez rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego gałęzie grzbietowe i brzuszne kończy na drobnych gałązkach nerwowych w obrębie ręki czy stopy. Układ ten porusza się, rozciąga i ślizga podczas ruchów całego ciała, a główną rolą jego jest komunikacja drogami elektrochemicznymi właśnie w czasie ruchu.